I BFMD - Koncert 1

05.10.2014, niedziela, g. 17


KONCERT INAUGURACYJNY:
MUZYKA WCZESNO-WŁOSKA, FRANCUSKA I NIEMIECKA

Marcin Tarnawski – skrzypce barokowe
Ewa Witczak – wiolonczela barokowa
Rafał Gumiela – organyFOTOGRAFIE: tutaj (FACEBOOK)


PROGRAM:

DARIO CASTELLO (1590-1658)
Sonate Prima a Sopran Solo

JOHANN HEINRICH SCHMELZER (1620-1680)
Sonata Tertia

GIROLAMO FRESCOBALDI (1583-1643)
Canzoni pre Basso solo

DIETRICH BUXTEHUDE (1637-1707)
Preludium g-moll, BUXWV 150

JOHANN ROSENMULLER (1619-1684)
Sonata Terza a 2

DIEGO ORTIZ (ok. 1510 - ok. 1570)
Recercada ottava (Sobre tenores Italianos)

HEINRICH IGNAZ FRANZ BIBER (1644-1704)
The Annunciation

ROBERT DE VISEE (ok.1655 – 1732/1733)
Suite in D minor (Allemande, Courante, Sarabande, Gigue, Gavotte, Bouree, Menuet)

ALESSANDRO STRADELLA (1639-1682)
Sonata a violin solo e basso

MARCIN TARNAWSKI - absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Ukończył studia w zakresie gry na skrzypcach w klasie prof. Marcina Baranowskiego, w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie prof. Elżbiety Wiesztord, oraz – z wyróżnieniem – w zakresie gry na skrzypcach barokowych w klasie Irmgard Schaller. Obecnie muzyk orkiestrowy Opery Nova w Bydgoszczy oraz wykładowca w Katedrze Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej AM w Bydgoszczy. Koncertuje w Polsce i zagranicą będąc członkiem zespołów muzyki dawnej Laboratoire de la Musique oraz Intemperata jak również kwartetu smyczkowego Raffa. Wykładowca Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie w zakresie gry
orkiestrowej i kameralistyki. W 2007 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z zespołem Laboratoire de la Musique uhonorowany został II Nagrodą oraz Nagrodą Publiczności podczas XI Konkursu im. Biagio Mariniego w Neuburgu (2010) oraz nagrodą główną w konkursie Koncert na lunch w ramach XII Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy (2011).

EWA WITCZAK - naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła wieku 10 lat. Ukończyła ZSM im. S. Moniuszki oraz OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Jest absolwentką klasy wiolonczeli dr hab. Renaty Marzec, prof. ndzw. Obecnie studiuje wiolonczelę barokową na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Markusa Moellenbecka (Berlin). 
W roku 2012 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszych studentów uczelni artystycznych za osiągnięcia w twórczości artystycznej, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2012/2013 oraz Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego. Jest również laureatką stypendium Fundacji J&S Pro Bono Poloniae dla uzdolnionych uczniów szkół muzycznych II stopnia.(2006/2007). 
W roku 2012 została laureatką 22nd Young Musician International Competition „Citta di Barletta” we Włoszech (kwiecień 2012), II Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczel i Kontrabasów w Warszawie (marzec 2012). Zdobyła również III miejsce na Międzynarodowym Konkursie "Talents for Europe" w Dolnym Kubinie (Słowacja, kwiecień 2006), nagrodę specjalna na II Ogólnopolskim Konkursie „Duety z Harfą” w Cieszynie (listopad 2007) oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu (grudzień 2006). 
Wraz z zespołem muzyki dawnej Laboratoire de la Musique wygrała Międzynarodowy Konkurs Zespołów Muzyki Dawnej w Świdnicy zajmując I miejsce oraz zdobyła II miejsce i Nagrodę Publiczności podczas XI Międzynarodowego Konkursu Zespołów Muzyki Dawnej im. B. Mariniego w Neuburgu nad Dunajem. Występowała m.in. na XIII Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim w Świdnicy,naXIII Gliwickim Festiwalu Bachowskim, na Festiwalu "Europa - Toruń. Muzyka i Architektura, Wieczornych Spotkaniach z Muzyką z cyklu ”Rodzina Miastu” w Tomaszowie Lubelskim. Odbyła również trasę koncertową po Niemczech zatytułowanąAlte Musik – Junge Energie. Brała udział w wielu mistrzowskich kursach muzycznych organizowanych w Busku Zdroju, Nowym Sączu, Kudowie, Łańcucie, Łodzi, Mławie, Szklarskiej Porębie, Bałoszycach, Zamościu, Bydgoszczy, Serrapetronie (Włochy), Neuburgu nad Dunajem, Dusseldorfie w klasach m.in prof. Tomasza Strahla, prof. Stanisława Firleja, prof. Andrzeja Orkisza, Urszuli Bartkiewicz, Michaela Schmidt-Casdorff’a, Irmgard Schaller, Nicolasa Selo, Markusa Moellenbecka, czy Allison McGillivray. 

RAFAŁ GUMIELA – urodził się 21 grudnia 1987 r. w Tomaszowie Lubelskim gdzie ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. w klasie fortepianu mgr Aleksandry Rudyk (dyplom w 2001 roku). Następnie kształcił się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie w klasie organów mgr Grzegorza Łobazy (dyplom w roku 2007). W 2013 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klawesynu prof. Urszuli Bartkiewicz oraz w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Od 2011r. pracuje jako wykładowca w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w Katedrze Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej. 
Do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć: najwyższą punktację na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Organów (Wrocław 2006), nagrodę Rektora Akademii w Łodzi dla laureata II Akademickiego Konkursu Klawesynowego (Poznań 2011), udział w Międzynarodowym Konkursie Organowym (Rumia 2006), udział w I Akademickim Konkursie Muzyki Organowej (Poznań 2008), udział w 17 Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Petra Ebena (Opava, Czechy 2010).
Czynnie uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Wolfganga Zerera, Piotra Grajtera, Bartosza Jakubczaka, Marka Toporowskiego, Juliana Gembalskiego, Johna Butta, Julię Brown, Guy Boveta, Oliviera Latry, Davida Ponsforda, Christine Schornsheim. Współpracuje z wieloma znakomitymi instrumentalistami m.in.: Markusem Möllenbeckiem (wiolonczela barokowa), Frankiem de Bruine (obój barokowy), Michaelem Schmidtem-Casdorfem (flet traverso), Irmgard Schaller (skrzypce barokowe), Tomaszem Ślusarczykiem (trąbka barokowa), Antonem Birulą (lutnia, theorba), Marcinem Tarnawskim (skrzypce barokowe), Ewą Witczak (wiolonczela barokowa), Kamilem Gumielą (saksofon) oraz aktorem Jerzym Zelnikiem. Uczestniczy w wielu projektach muzyki współczesnej dokonując nagrań i prawykonań koncertowych dla polskiego radia i telewizji. Ma za sobą wiele koncertów kameralnych, organowych oraz klawesynowych w kraju i za granicą m.in. we Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Ukrainie. 
Podejmuje działania na rzecz rozwoju kultury muzycznej w Tomaszowie Lubelskim (jest inicjatorem oraz kierownikiem artystycznym i organizacyjnym Wieczornych Spotkań z Muzyką pod hasłem „Rodzina Miastu”. Podczas kolejnych edycji występują członkowie rodziny Gumielów [muzycy polskich filharmonii, wykładowcy i studenci wyższych uczelni muzycznych]). 
Rafał Gumiela w 2012 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Młodych Organistów i Wokalistów im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy.
W 2014 roku został kierownikiem Bydgoskiego Festiwalu Muzyki Dawnej.