Muzyka w Kościele Zbawiciela - Koncert 5


KONCERT 5

14 maja 2015, czwartek, g. 19:00
Kościół Zbawiciela, ul. Warszawska 8 Bydgoszcz

Peggy Haas Howell - organy /USA/

Na zaproszenie naszego stowarzyszenia pierwszy raz do Polski przyleciała znakomita amerykańska organistka Peggy Haas Howell w ramach jej europejskiej trasy koncertowej Niemcy-Polska-Węgry. Zanim zagrała dla bydgoszczan, wystąpiła w kościele ewangelickim w Słupsku (więcej: tutaj).

W trakcie koncertu odbyło się losowanie płyt ufundowanych przez Wydawnictwo ARS SONORA, które trafiły do trójki szczęśliwców. Po koncercie natomiast słuchacze udali się do Luterańskiego Centrum Parafialnego na spotkanie przy kawie. Była to niepowtarzalna okazja by móc osobiście poznać i porozmawiać z Artystką.WIĘCEJ ZDJĘĆ (fot. Sławomir Kołtuński): tutaj

 PROGRAM:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium et Fuga in c-moll, BWV 546

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
Sonata III A-Dur, op. 65 nr 3
Con moto maestoso
Andante tranquillo

Dudley Buck (1839-1909)
Rondo
Allein Gott in der Höh sei Her

John Knowles Paine (1839-1906)
Concert Variations upon Old Hundred

Dan Locklair (*1949)
Salem Sonata

I. to thee our cordial thankfulness... /Tobie nasze
serdeczne dziękczynienie/
II. Hallowed be thy name... /Święć się Imię Twoje/
III. We owe thee thankfulness and praise...
/Winniśmy Tobie wdzięczność i uwielbienie/
IV. Let his work your pleasure be... /Niech Jego
dzieła będą twoją przyjemnością/

Max Reger (1873-1916)
Introduction und Passacaglia d-moll


PEGGY HAAS HOWELL jest znaną w Stanach Zjednoczonych organistką, regularnie koncertującą również w Europie – występowała w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech, Holandii i Szwajcarii.

Jest organistką i dyrygentem dwóch chórów – dziecięcego i dorosłych – w Kościele Episkopalnym Św. Jana w Lynchburgu w Stanie Virginia (St. John’s Episcopal Church). Ponadto kieruje chórem dziecięco-młodzieżowym Cantate Children’s and Youth Choir of Central Virginia.

Jest laureatką licznych konkursów organowych (m.in. pierwsze miejsca na National Young Artists Organ Playing Competition of the American Guild of Organists [1974] i St. Alban’s International Organ Interpretation Competition in England [1977]). Dokonała nagrań dla BBC, Sender Freies Berlin, Finnish Broadcasting Service oraz Raven Recordings. Zanim na stałe zamieszkała w Lynchburgu w roku 1996, Peggy Howell przez dziesięć lat prowadziła klasę organów w Peabody Conservatory of Johns Hopkins University.

Artystka jest absolwentką Susquehanna University oraz Union Theological Seminary w Nowym Yorku w zakresie muzyki sakralnej. Ponadto studiowała w Hamburgu na Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst. Jej profesorami gry na organach w powyższym szkołach byli: Harald Vogel, Cherry Rhodes, Heinz Wunderlich, Charles Dodsley Walker, and James Boeringer.

W Polsce Peggy Haas Howell koncertować będzie po raz pierwszy w ramach trasy koncertowej Niemcy-Polska-Węgry.