Muzyka w Kościele Zbawiciela - Koncert XXV


6 października, po wakacyjnej przerwie, odbył się koncert muzyki organowej i akordeonowej w wykonaniu Adama Klareckiego i Stanisława Miłka. Było to już XXV wydarzenie w ramach cyklu Muzyka w Kościele Zbawiciela.


FOTORELACJA (Sławomir Kołtuński): Facebook
PROGRAM:

Adam Klarecki - organy

Johannes Brahms (1833-1897) – Preludium i fuga a-moll 
F. Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – VI Sonata Organowa d-moll op. 65   
Jehan Alain (1911-1940) - Litanies


Stanisław Miłek - akordeon

Bogdan Precz - Grafelds’s  Impression
Władysław Żeleński - Preludia op. 38 (nr 9, 10, 17)
Bogdan Precz - Opowieść starego lirnika
Astor Piazzolla - Saint Louis en L’ile
Astor Piazzolla - Sentido Unico
Nikołaj Osmanow - Bułgarski souvenir


STANISŁAW MIŁEK ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Instrumentalnym w klasie akordeonu prof. Jerzego Kaszuby (dyplom z wyróżnieniem, 2003) oraz Podyplomowe Studium Instrumentalistyki w macierzystej uczelni pod kierunkiem prof. Jerzego Jurka (2005). Wielokrotnie uczestniczył  w kursach interpretacji muzycznej doskonaląc umiejętności pod kierunkiem m.in.: Włodzimierza  Lecha Puchnowskiego, Fridricha Lipsa, Mogensa Ellegaarda, Alfreda Melichara, Jürgena Ganzera, Mie Miki, Wiaczesława Siemionowa. Był stypendystą Ministra Kultury (2002) oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2002). Jest laureatem konkursów wykonawczych, m.in. XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego (Bydgoszcz, 2001) oraz Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Castelfidardo (2002). Dokonał prawykonań utworów na akordeon solo i z udziałem akordeonu młodych polskich kompozytorów: Marcina Gumieli, Sławomira Opalińskiego, Piotra A. Komorowskiego, Łukasza Godyli.

W 2013 roku ukończył Studia Doktoranckie w macierzystej uczelni uzyskując stopień doktora sztuk muzycznych. Pracuje na Wydziale Instrumentalnym na stanowisku adiunkta pełniąc również funkcję prodziekana.


ADAM KLARECKI urodził się w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Państwową Szkołę Muzyczną II st. ukończył w klasie Jana Adamowicza w Wałbrzychu. Studia na wydziale instrumentalnym odbywał w Akademii Muzycznej im Karola Lipińskiego we Wrocławiu, najpierw w klasie prof. Romualda Sroczyńskiego, a później w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Dyplom uczelni uzyskał w 1994 roku, natomiast działalność koncertową rozpoczął rok wcześniej. W 2004 roku ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe, ponownie pod kierunkiem prof. Chorosińskiego, w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Brał udział w licznych kursach interpretacji organizowanych przez uczelnie muzyczne. Koncertuje w kraju i zagranicą (Włochy, Czechy, Słowacja, Finlandia, Niemcy). 

Adam Klarecki jest organistą Bazyliki Katedralnej we Włocławku. Prowadzi klasę organów w miejscowej Państwowej Szkole Muzycznej II st. oraz w Diecezjalnym Studium Organistowskim. Jest organizatorem cyklu koncertowego Katedralne Koncerty Organowe. Należy do inicjatorów festiwalu organowego w kościele farnym w Chełmnie, bierze również udział w organizacji koncertów organowych w innych kościołach regionu. Jesienią 2011 roku nagrał płytę dokumentującą brzmienie organów katedry we Włocławku.