Muzyka w Kościele Zbawiciela - Koncert 9

Muzyka jazzowa inspirowana twórczością
Johanna Sebastiana Bacha

Olszewski Bach Trio:

Piotr Olszewski - gitara
Mirosław Wiśniewski - bas
Jacek Pelc - perkusja


22 maja 2016, niedziela, godz. 17

Kościół Zbawiciela, Plac Zbawiciela 1 (ul. Warszawska), Bydgoszcz


WIĘCEJ ZDJĘĆ: tutaj


Program koncertu:

1. March- miniatura fortepianowa.
2.Bourree- More Funky- z I Suity angielskiej na fortepian
3. Prelude-Latin- z I Suity wiolonczelowej
4. Sarabanda No.1- z Partity na skrzypce solo
5. Famous Prelude - z Das Wohltemperierte Klavier
6. Double-Samba – z I Partity na skrzypce solo
7. Slow Bourree - z III Suity wiolonczelowej
8. Jazz Menuett- z Sonaty C-dur na flet i bas cyfrowany
9. Gavotte-Reggae- z VI Suity angielskiej na fortepian
10. Sarabanda No2 - ze Suity na lutnię
11. Modern Bach - Preludium na lutnięPIOTR OLSZEWSKI - gitara
Jest gitarzystą, absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach , którą to ukończył z wyróżnieniem w 1993 roku. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach i konkursach muzycznych m.in.:
- Jazz Juniors w Krakowie- ( 1986, 1990,1991 )
- główna nagroda na Festiwalu Muzyki Rozrywkowej Szkół Muzycznych II st. w
Elblągu (1988)
- finalista Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach ( 1994 )
- nagroda główna na prestiżowym konkursie gitarzystów jazzowych im. Marka Blizińskiego GUITAR CITY ( Warszawa 1996).
Piotr Olszewski ma na swym koncie kilkanaście nagranych płyt, zarówno z kręgu muzyki jazzowej (własne trio Jazz Invitation, z perkusistą Jackiem Pelcem - Electric Trio, Unia i Gudrumba , nagrania solowe oraz z kwartetem dla Programu III PR), jak i muzyki rozrywkowej- z wokalistami: Mariuszem Lubomskim, Tomaszem Kamińskim czy Justyną Bacz.
W 2009 roku ukazała się jego autorska płyta „ Olszewski Bach Trio „ będąca adaptacją utworów J.S.Bacha w transkrypcji na trio jazzowe.
Obecnie współpracuje z perkusistą Piotrem Biskupskim oraz kontrabasistą Grzegorzem Nadolnym.
W 2014 roku otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych.
Piotr Olszewski od 2004 roku jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy ( gitara jazzowa, combo, warsztaty słuchania muzyki jazzowej , metodyka nauczania na instrumencie jazzowym) a jako nauczyciel dyplomowany prowadzi także działalność pedagogiczną w PZSM im. A.Rubinsteina w Bydgoszczy ( klasa gitary).


MIROSŁAW WIŚNIEWSKI - bas
Klasycznie wykształcony kontrabasista i gitarzysta basowy. Wszechstronny muzyk sesyjny współpracujący z wieloma studiami nagrań i koncernami płytowymi. Laureat wielu nagród solistycznych na uznanych festiwalach jazzowych polskich i zagranicznych. Współpracował z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi, m. in. - Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Zbigniewem Namysłowskim czy Ewą Bem, a także z wybitnymi postaciami jazzu amerykańskiego - Dean’em Brown’em, Dave’em Fiuczynski’m, Eric’iem Marienthal’em, David’em Lamar’em czy Stanley’em Turrentine’m. Długoletni basista big-bandu „Big Warsaw Band”. Ceniony akompaniator uznanych polskich artystów jak : Edyta Górniak, Danuta Błażejczyk, Janusz Radek , Alicja Majewska czy Zbigniew Wodecki. Stały współpracownik kompozytora Krzesimira Dębskiego. Od 17 lat współtworzy oprawę muzyczną w telewizyjnym programie „Szansa Na Sukces”, a na stałe związany jest z warszawskim Teatrem „Buffo”.


JACEK PELC - perkusja
Unikalny przypadek perkusisty, który jest jednocześnie komponującym muzykiem, konceptualistą i leaderem wielu własnych projektów artystycznych od dwuosobowej miniformacji GuDrumBa Duet do projektu z udziałem 30 osobowej orkiestry kameralnej i najwybitniejszych muzyków polskiej oraz światowej sceny jazzowej (Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Leszek Kułakowski, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, David Friedman, Ed Schuller, Eddie Henderson, Pete Lockett i wielu innych). Jego kompozycja zatytułowana „GuDrumBa” ukazała się drukiem na łamach European Real Book - The Best of Contemporary Jazz from Europe wydanej przez Sher Music Co. z USA – to kolekcja zapisów nutowych najjlepszych kompozycji takich artystów jak m.in. Joe Zawinul, Django Reinhardt, Ennio Morricone. Oprócz kilkunastu krajów Europy, odbył artystyczne podróże do Indii, Chin i USA. Współautor tekstu do hip hop`owego hitu „A Story of Polish Jazz” Jarka Śmietany. Podczas występów estradowych Jacek Pelc często wciąga i angażuje publiczność do wspólnych rytmicznych zabaw. Wirtuoz rozbudowanego zestawu instrumentów perkusyjnych. Obok bogatej dyskografii w roli sidemana Jacek jest również autorem kilku własnych płyt CD/DVD. Posiada bardzo cenne zawodowe doświadczenia jako perkusyjny edukator, recenzent muzyczny Jazz Forum, redaktor naczelny magazynu Top Drummer, czy stały współpracownik magazynów Perkusista i Gitarzysta. Aktualnie inicjator i współlider (na terenie Polski i Włoch) kolejnych edycji międzynarodowego projektu Musical Bridges z udziałem m.in.: Amana Melome, Agnieszka Hekiert, Maurizio Rolli, Giancarlo Alfani, Konstantin Kostov. W autorskim projekcie Jacek Pelc Song Book brali i biorą udział Maurizio Rolli, Maciej Sikała, Krzysztof Herdzin, Paweł Pańta i Bartosz Hadała.