IV Ekumeniczny Przegląd Pieśni Wielkanocnej


 IV Ekumeniczny Przegląd Pieśni Wielkanocnej 

24 kwietnia (niedziela), g. 17

Kościół Zbawiciela
Plac Zbawiciela 1 / ul. Warszawska


- Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu
- Chór Parafii Ducha Świętego w Bydgoszczy
- Chór Parafii p.w. Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy
- Chorus Mariae Reginae przy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach
- Chór "Exsultate Deo” Parafii p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy
- Schola Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej
- Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w BydgoszczyWięcej zdjęć: tutaj (fot. Sławomir Kołtuński i Jerzy Nowicki) Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, dyr. Joanna Chełczyńska

Początki śpiewu chóralnego wśród toruńskich ewangelików sięgają dwudziestolecia międzywojennego. W roku 1922, w odrodzonej Polskiej Parafii Ewangelicko - Augsburskiej powstał pierwszy chór dziecięcy. Jego "dorosły" odpowiednik powstał dzięki zabiegom ks. Waldemara Preissa w 1934r. Po wojnie swój wielki wkład w kontynuowanie i podtrzymywanie tradycji śpiewaczych włożyli długoletni proboszcz i senior diecezji - ks. Ryszard Trenkler (który także dyrygował chórem), oraz p. Dagmara Kahané, która prowadziła chór do 1986r. Kolejnymi osobami prowadzącymi chór były: Stanisław Nowakowski i Dagmara Berndt-Jankowska (do 2002), a następnie Aleksandra Molin (do 2015). Od stycznia 2016 roku chórem dyryguje p. Joanna Chełczyńska. 

Chór liczy dziś na stałe kilkanaście osób wykonując klasyczną, trzy - lub czterogłosową muzykę kościelną pochodzącą z różnych śpiewników i chóralnych opracowań, wzbogacając swoimi pieśniami święta, uroczystości, jubileusze, rocznice nie tylko w Toruniu, ale niejednokrotnie także w sąsiednich parafiach, podczas regionalnych przeglądów, spotkań diecezjalnych, ale także w trakcie zagranicznych wyjazdów.

D.Bortniański - Pieśń Wielkanocna
K.Hławiczka - Patrz, jak jest zraniony
 Schola Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej 

Schola Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej – powstała
w roku akademickim 2004/2005. Jej założycielem i pierwszym dyrygentem był ks. lic. Janusz Tusk. W kolejnym roku funkcję tę objęła Katarzyna Szewczyk – absolwentka Dyrygentury Chóralnej na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Głównym zadaniem rozśpiewanych alumnów WSD jest ubogacanie śpiewem uroczystości seminaryjnych, np.: inauguracja roku, wigilia seminaryjna, Msza Krzyżma, itp. Zespół nagrał płytę z kolędami i pastorałkami oraz pieśni Maryjne. Kilka razy do roku schola przygotowuje oprawę muzyczną Mszy Świętych  w bydgoskiej Katedrze, także korzysta z zaproszenia proboszczów bydgoskich parafii. Zespół tworzył oprawę muzyczną podczas telewizyjnej Mszy św. transmitowanej przez TVP 1 w Łagiewnikach oraz przez regionalną telewizję TVP Bydgoszcz, a także podczas mszy emitowanych przez Radio Maryja. Zespół brał udział w przeglądach kolęd i pastorałek w Łochowie oraz w „Akademickim Kolędowaniu” organizowanym przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego,w Koncertach Maryjnych z Różą, a także spróbował swych sił w zmaganiach konkursowych w Szamotułach. W 2013 roku schola zaangażowała się w przewód doktorski swojej dyrygentki biorąc na warsztat mszę chorałową oraz dzieło Petra Ebena – MissaAdventus et Quadragesimae. Obecnie jest w trakcie nagrywania płyty, na której znajdzie się „DahauerMesse” Gregora Schwake, który skomponował ten utwór będąc w obozie.

O filii et filiae
Victimae paschali laudes
Dzięki Ci Panie
Kto spożywa moje ciało


 Chór Parafii Ducha Świętego w Bydgoszczy, dyr. Jacek Szacho-Głuchowicz

Chór istnieje bardzo krótko, powstał bowiem w listopadzie 2015 r. z inicjatywy tamtejszego organisty Jacka Szacho-Głuchowicza oraz przy wsparciu proboszcza o. Mirosława Zabrockiego CSSp. Zespół liczy obecnie 15 osób. Dotychczas w repertuarze chóru znalazły się kolędy polskie oraz pieśni wielkanocne w opracowaniu 3-głosowym. Udział w Ekumenicznym Przeglądzie Pieśni Wielkanocnej jest debiutem zespołu na zewnątrz, dotychczas występował jedynie podczas liturgii w kościele parafialnym. 

3 pieśni wielkanocne, opr. J. Szacho-Głuchowicz:

Wesoły nam dzień dziś nastał
Zwycięzca śmierci
Otrzyjcie już łzy płaczący Chór Parafii p.w. Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy, dyr. Grażyna Wolter-Kaźmierczak

Chór powstał w październiku 2008 roku z inicjatywy proboszcza, ks. Mariusza Kucińskiego. Dyrygentem zespołu od początku jego istnienia jest Grażyna Wolter-Kaźmierczak. Pierwszy występ miał miejsce podczas bożonarodzeniowej Pasterki w 2008 roku. Zespół regularnie koncertuje w rodzimej parafii, a także na terenie miasta i gminy. W ubiegłym roku chór kolędował m. in. dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Promień Życia w Bydgoszczy oraz wziął udział w V Koncertach Maryjnych z Różą organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Chór jest organizatorem corocznego koncertu Kolęd i pastorałek, który wpisany jest od 2010 roku w tradycję Parafii.

Wacław z Szamotuł – Alleluja, chwalcie Pana Boga
opr. Grażyna Wolter-Kaźmierczak – Zmartwychwstał Chrystus Król
opr. Radosław Wilkiewicz – Radośnie Panu hymn śpiewajmy
Zwycięzca śmierci
opr. Radosław Wilkiewicz – Alleluja, Jezus żyje
o. Dawid Kusz – Sławię Cię Panie


 Chorus Mariae Reginae przy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach, dyr. Iwona Jasińska

Zespół rozpoczął działalność w styczniu 2015 roku, jako chór parafialny przy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach, pod kierownictwem Marcina Steczkowskiego. W repertuarze chóru znajdują się części mszy, śpiewy i pieśni liturgiczne w opracowaniach Marcina Steczkowskiego. Drugim dyrygentem chóru jest Iwona Jasińska. 

„Chrystus Pan martwychwstał”- t. XVI w. (Miod.), m. XVI w. (Klon), opr. Marcin Steczkowski
„Minęły cienie i mroki”- hymn brewiarzowy (L.G.), ks. Wojciech Kałamarz CM, opr. Marcin Steczkowski


 Chór "Exsultate Deo” Parafii p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, dyr. Romuald Rajs

Chór "Exsultate Deo” powstał w 1987 roku z inicjatywy śp. ks. prałata Romualda Biniaka i dr. Romualda Rajsa, który został jego dyrygentem. Repertuar chóru (ponad 100 pozycji) stanowią utwory z różnych epok. Zespół wielokrotnie koncertował samodzielnie, a także z renomowanymi solistami i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i dętych, w bydgoskich kościołach oraz dwukrotnie (w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej) w Filharmonii Pomorskiej. Wielokrotnie śpiewał podczas uroczystości patriotyczno – religijnych. Każdego roku, w okresie Bożego Narodzenia, „kolęduje” w bydgoskich kościołach. Od kilku lat daje koncerty pieśni patriotycznej. Występował na festiwalach i przeglądach chóralnych – w 2007 roku otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Przeglądzie Chórów w Chełmnie. Dwukrotnie miał zaszczyt śpiewania podczas mszy św. sprawowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II (Gniezno-1997r. i Bydgoszcz-1999).
Wielokrotnie występował wraz z innymi chórami w koncertach organizowanych w święto Patronki muzyki – św. Cecylii. Śpiewem chóru rozbrzmiewały m.in. kościoły i katedry w Kruszwicy; Fromborku; Wadowicach; Wambierzycach; Niepokalanowie; Gdańsku; Gnieźnie i na Wawelu, w Olsztynie; Elblągu; Kłodzku; Zamościu i Warszawie. Podczas zagranicznych pielgrzymek zespół śpiewał w bazylice Sacre-Coeur w Paryżu, w Wiedniu, Lwowie, Wilnie i Budapeszcie. Śpiewał także w wielu Sanktuariach Maryjnych: w Ostrej Bramie; w Świętej Lipce; Gietrzwałdzie; Licheniu; Zakopanem, w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz siedmiokrotnie na Jasnej Górze. Wielokrotnie uczestniczył podczas mszy św. transmitowanych przez TVPPolonia i TVBydgoszcz.
Wiosną 2011 r. chór wyjechał do Italii, gdzie 2 kwietnia - w 6 rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II, miał zaszczyt śpiewać (na zaproszenie duszpasterza pielgrzymów polskich w Rzymie i za zgodą władz Watykanu) w pięknym rzymskim kościele Świętego Ducha, podczas uroczystej Eucharystii, którą sprawował ks. kard. Stanisław Ryłko - w koncelebrze 40 kapłanów. Msza św. miała charakter uroczystego dziękczynienia Panu Bogu za dar Jana Pawła II. Uczestnicy 11 dniowej pielgrzymki zwiedzili Asyż, San Giovanni Rotondo, Florencję, Sienę, Monte Cassino, Wenecję i Rzym, gdzie spotkali się z papieżem Benedyktem XVI na modlitwie „Anioł Pański”. 

Chór od kilkunastu lat występuje razem z renomowanymi artystami (m.in. z Agnieszką Olszewską, Anną Wilk, Beatą Bobińską, Wiesławem Raczkowskim, o. Rafałem Kobylińskim SJ i Pawłem Krasulakiem) i Orkiestrą Kameralną FP Capella Bydgostiensis w koncertach charytatywnych zatytułowanych „Ave Maria”, które gromadzą bardzo wielu słuchaczy. Występował również z Orkiestrą Symfoniczną PZSM w Bydgoszczy, Orkiestrą Symfoników Bydgoskich Marka Czekały i Orkiestrą Dętą Świecie. Wespół z Capellą Bydgostiensis i solistami dał w maju 2011 dwa koncerty: TU ES PETRUS – w dniu beatyfikacji papieża Jana Pawła II i AVE MARIA, a w listopadzie wystąpił w bydgoskiej katedrze w koncercie inaugurującym XXX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Od czterech lat występuje w Bydgoskiej katedrze w ramach majowych, Maryjnych „Koncertów z Różą”. 

Umiejętności chóru dokumentują liczne dyplomy, nagranie Polskiego Radia PIK, oraz trzy płyty kompaktowe („Z narodzenia Pana”, „Laudate Dominum” i „Koncert Ave Maria”) nagrane z udziałem znanych solistów. Serwis zdjęciowy, nagrania i aktualne osiągnięcia chóru są prezentowane w parafialnej gablocie oraz na stronie internetowej parafii: http://www.meczennicy.bydgoszcz.pl/index.php/duszpasterstwa/exsultate-deo.html

Ks. Józef Furmanik – Po upływie Szabatu (Cum transisset z Jutrzni na Wielkanoc) adaptacja tekstu – Tadeusz Jarzęcki
T. XVIIw., M: NN – Wysławiajmy Chrysta Pana (Collaudemus)
T. XVIIIw., M: NN – Dziś Chrystus Król
Ks. Józef Surzyński – Regina coeli
G. F. Händel – Alleluja (z oratorium Mesjasz)

akompaniament: Beata Gaj


 Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy, dyr. Jakub Kwintal

Śpiewanie jest pracą niebiańską, która się zaczyna w doczesności, a dokończać się będzie w niebiesiech wiecznie - tak ks. Jerzy Trzanowski w słowie wstępnym do Cithara Sanctorum, czyli Kancjonału, przedstawił rolę pieśni religijnej. Kościoły ewangelickie znaczący nacisk kładą na Słowo Boże i pieśń religijną. Dlatego tak ważną rolę odgrywają chóry parafialne.

Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy został, po 23 latach przerwy, reaktywowany w marcu 1999 roku. Początkowo dwugłosowy, z czasem przerodził się w zespół czterogłosowy. Przez 12 lat działał pod kierunkiem Karola Marcinkowskiego. Od września 2011 roku dyrygentem chóru jest Jakub Kwintal. Zespół kilkanaście razy w roku śpiewa podczas liturgii, bierze również częsty udział w nabożeństwach i innych wydarzeniach ekumenicznych. Występuje również z koncertami w kościołach różnych wyznań chrześcijańskich. Strona internetowa zespołu: http://chorewangelicki.blogspot.com/

O, Zmartwychwstały - sł. ks. Edmund L. Budry, tłum. ks. Bogdan Tranda, ks. Edward Romański, muz. Georg Friedrich Haendel
Jutrzenko nowych czasów - sł. ks. Rudolf Gustaw Gundlach, mel. ks. Melchior Teschner
Dziękuj Panu - sł. wg Psalmu 160,1, mel. XVIII w., opr. Jakub Kwintal