Muzyka w Kościele Zbawiciela - Koncert 7

KONCERT 7


6 września 2015, niedziela, g. 17

Kościół Zbawiciela, Plac  Zbawiciela 1 (ul. Warszawska) Bydgoszcz


Monograficzny Koncert Kompozytorski Piotra A. Komorowskiego

Kwartet Smyczkowy "Barock Quartet"
Jarosław Ciechacki - organy
Piotr A. Komorowski - instrumenty elektroniczne

PROGRAM:

Mozaika na organy (2015, prawykonanie)
Merzbau-Winter Music - muzyka elektroniczna (2010)
Stroboskop na kwartet smyczkowy (2012)
Morze na kwartet smyczkowy i taśmę (2015, prawykonanie)
Toccata na organy (2015, prawykonanie)FOTOGRAFIE: tutajW trakcie koncertu odbyło się losowanie płyt z muzyką organową ufundowanych przez Wydawnictwo i Studio Muzyczne ARS SONORA (ars-sonora.pl).
Piotr A. Komorowski, kompozytor i teoretyk muzyki; ur. 14 października 1977 w Łęczycy. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II w Kutnie, do której uczęszczał w latach 1989-1997. W latach 1997-2002 studiował teorię muzyki na Wydziale Teorii Muzyki i Kompozycji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 2002 kontynuował studia na tym samym wydziale w klasie kompozycji prof. Marka Jasińskiego, które ukończył w 2005 r. W 2010 roku obronił w Akademii Muzycznej w Krakowie pracę doktorską w zakresie kompozycji zatytułowaną " Utwór symfoniczny pt. 'Rozbłyski' jako przykład zastosowania CAC w moim języku kompozytorskim."

W 1992 i 1993 brał udział w Warsztatach Muzyki Jazzowej w Puławach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Jazzowe. W 2007 uczestniczył w warsztatach „Identity of Sound” prowadzonych przez znanego serbskiego kompozytora Miroslava 'Mišę' Savića, w ramach Festiwalu BELEF’07 w Belgradzie, którego efektem była wspólna kompozycja elektroniczna 'Harmonia Mundi'.

Laureat II nagrody na V Międzyuczelnianym Konkursie na Fugę organizowanym przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy (2000) oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001).

Od 2003 r zatrudniony w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st.im. Karola Kurpińskiego w Kutnie. Od 2004 był członkiem Koła Młodych, a od 2008 roku jest członkiem kandydatem Związku Kompozytorów Polskich. Od maja 2011 roku pełni funkcję prezesa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich. Organizator i jeden z pomysłodawców Festiwalu Muzyki Współczesnej NOWA MUZYKA, odbywającego się od 2013 roku w Bydgoszczy. Jego utwory wykonywane były wielokrotnie w kraju, m.in. podczas festiwalu „Warszawska Jesień” 2007, koncertów organizowanych przez Kujawsko-Pomorski Oddział ZKP, a także za granicą (festiwal BELEF'07 w Belgradzie). W ostatnim czasie skupia się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z wykorzystaniem komputerowo wspomaganej kompozycji (CAC) w procesie twórczym. Działa także jako tłumacz wolnego oprogramowania. Spolszczył programy tj. GNU Solfege, MuseScore i Frescobaldi. /www.piotrkomorowski.info/


Muzycy zespołu smyczkowego Barock Quartet koncertują wspólnie od ponad 10 lat. Swoją działalność koncertową jako kameraliści rozpoczynali w kwintecie Multicamerata. Barock Quartet Przez ten czas koncertowali w Polsce i Europie w wielu prestiżowych salach koncertowych - w Muzeum Ermitaż w St. Petersburgu, w Filharmoniach Narodowych w Wilnie oraz w Warszawie, w Teatrze Strindberga w Sztokholmie, w Kościele w Skale w Helsinkach, w ratuszu w Lyon, a także w Hamburgu, Edynburgu, Londynie, Barcelonie oraz innych miastach europejskich. Barock Quartet Muzycy uczestniczyli w wielu ważnych i liczących się festiwalach muzycznych - mieli zaszczyt reprezentować Polskę podczas Międzynarodowych Targów Muzycznych MUSICORA w Paryżu (2004). Ponadto uczestniczyli także w: Gdańskim Festiwalu Muzycznym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich – PROBALTICA Międzynarodowym Festiwalu Toruń - Muzyka i Architektura Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Kostrinella Carlscrona Chamber Music Festival Malar International Music Festiwal (Szwecja) Christopher Summer Festival w Wilnie. Wielokrotnie brali udział w koncertach organizowanych przez instytuty kultury polskiej, konsulaty i ambasady RP. Nagrali wspólnie wiele płyt. Brali również udział w nagraniach jako muzycy sesyjni. W 2006 roku muzycy uhonorowani zostali nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „za wzbogacanie dziedzictwa kulturalnego województwa”. Od 2009 Barock Quartet jest pomysłodawcą i współorganizatorem „Festiwalu Muzyki Kameralnej – Muzyka u Źródeł” w Bydgoszczy. /www.barockquartet.com/


Jarosław Ciechacki urodził się w 1992 r w Chełmnie. W 2015 roku ukończył studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera oraz prof. dr hab. Radosława Marca. Obecnie kontynuuje edukację w Akademii na studiach magisterskich. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej oraz improwizacji prowadzonych m.in. przez: Roberta Batesa, Jeana Baptisa Brosse, Juliana Gembalskiego, Bogusława Grabowskiego, Lorenzo Ghielmiego, Gustavo Delgado Parrę, Ludgera Lohmanna, Maxima Poljiakowskiego, Imbruno Mateo. Poza wykonawstwem muzyki organowej interesuje się również budową organów oraz improwizacją. Otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego "za zasługi dla pielęgnowania tradycji muzycznych".